Přírodní látky

PŘÍRODNÍ LÁTKY

Líbí se vám v přírodě a chcete při šití používat hodnotné přírodní materiály? Zde se dozvíte něco o přírodních látkách a pusťte se do šití. Nic už nestojí v cestě vašim příjemným okamžikům stráveným u jezera s hezkou knihou a tričkem vlastní výroby ze lnu nebo bavlny!

Len

Len

Len je přírodní vlákno ze stonků staré kulturní rostliny, lnu setého. Len setý má bleděmodré pětičetné květy a dorůstá do výšky 60–100 cm. Při sklizni se len vytrhává ze země i s kořeny a suší se ve svazcích. Stonky se lámou, aby bylo možné vyjmout vlákna. Ta se spřádají do příze a tká se z nich lněná látkaLen příjemně chladí a má dlouhou životnost.

Čistá bavlna

Čistá bavlna

Bavlna je rostlinné vlákno z bavlníku. Zralé žluté květy po přibližně 50 dnech vytvářejí plody v podobě tobolky. Tobolky praskají a vytvářejí bílá vlnitá semena, která na rostlině visí jako hebká klubka vaty. Po sklizni se lisují do žoků. Poté se žoky opakovaně čistí, aby se odstranily zbytky rostlin a příliš krátká vlákna. Dlouhá vlákna se spřádají do příze a vyrábí se z nich bavlněné textilie. Bavlna je prodyšný a odolný materiál.

Hedvábí

Hedvábí

Hedvábí je přírodní vlákno živočišného původu, které se získává ze zámotků bource morušového. Housenky tohoto hmyzu se živí hlavně listy morušovníku. Když dorostou na 10 cm, začnou se zavíjet. Z jediného vlákna, které housenka sama usnová, pomocí sericinu (druh klihu) vytvoří pevně zalepený zámotek. Vlákno z jednoho neporušeného zámotku může mít délku až 3 kilometry. Aby bylo možné získávat hedvábná vlákna, vnější vrstva zámotku se vyčesává. Poté se surové hedvábí odmotává a převařuje se v mýdlové vodě, aby se vlákna uvolnila a získala typický lesk. Hedvábí je tepelně stabilizující a nemačkavé.

Střižní vlna

Střižní vlna

Název střižní vlna se používá pro vlákna, která pocházejí výhradně ze srsti živých ovcí. Ovci je nutno stříhat takovým způsobem, aby vznikal souvislý kus vlněného rouna. Po následném čištění se vlna češe a uvolňuje. Vznikající mykací pásy se poté spřádají a mohou se barvit. Finální podoba textilie zvané střižní vlna vzniká tkaním. Tento materiál má samočistící a izolační účinky, navíc je prodyšný.